Başkanımız

Özgeçmiş:

Hasan MENGİ 1955 yılında Marmaris’te doğdu. Marmaris’in en eski denizcilerinden biri olan Muhsin MENGİ’nin 3 çocuğundan biri olan Hasan MENGİ, ilk, orta ve liseyi Marmaris ve Muğla’da tamamladı. Çok küçük yaşlarda babasıyla birlikte kerestecilik yapmaya başladı ve denizle 12 yaşında tanıştı. Deniz sevgisi hayatı boyunca onun için çok önemli oldu. 1970’li yıllarda Marmaris’te ilk mavi yolculuğu babası ve kardeşiyle birlikte başlattı. Babasını genç yaşta kaybettikten sonra ondan kalan mirası bu günlere kadar getirdi. 1994 yılında Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesini kendi ofisinin bir odasında açtıktan sonra yıllar içinde bu gün bulunduğu duruma getirdi. Denizciliğin yasal prosedürlerinde karşılaşılan sorunları aşmak ve eğitimli denizciler yetiştirmek için gemi adamı ve yat kaptanı yetiştirme kurs ve sınavlarını Marmaris’e kazandırdı. İMEAK Deniz Ticaret Odası destekleri ile Bozburun’da yine Deniz Ticaret Odasının adını taşıyan bir meslek okulu yaptırdı. Ayrıca Marmaris’te bulunan 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yat kaptanlığı bölümünü açtırdı ve aynı okulda çok amaçlı bir bölüm açarak tüm denizcilere eğitimler vermeye başladı.

Gerek sivil toplum örgütleriyle gerekse resmi kurum ve kuruluşlarla kurduğu sağlam ilişkiler sayesinde denizciliğin gelişmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. İMEAK DTO Marmaris Şube Yönetim Kurulu başkanı Hasan MENGİ Marmaris’te 07-14 yaş arası çocuklara denizi sevdirmek için 2 yıl önce Karia Yelken Kulübünü kurdu. Kulüp Yaz aylarında çocuklarımızın optimist eğitimleri almasını ve birer profesyonel yelkenci olmaları için gerekli tüm imkanları sunmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olup Yunanca bilmektedir.

Başkanın Mesajı;

Değerli Üyelerim, Sevgili Denizciler,

Marmaris’te birlik beraberlik içinde, yarım kalan projelerimizi tamamlamak, büyük bir ivme kazanan denizcilik sektörümüzü daha da yukarılara taşımak için, ortak bir sinerji yaratarak, sektörün bütün kesimlerinden aldığımız destek ile bir kez daha demir aldık. Görev aldığım süre boyunca deniz turizminin tüm kollarını ayırt etmeden birlik ve beraberlik yolunda, hak ettikleri yerlere ulaştırmaya gayret ettim. Bundan sonrada aynı birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğim. Yeni oluşan meclisimiz oldukça dinamik ve genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Sadece meclisimizle değil oluşturduğumuz eğitim, çevre, mevzuat vs. gibi ihtisas komisyonlarında görev alan arkadaşlarımızla ve siz üyelerimizle beraber, başarılı bir dört yıllık bir dönem geçireceğimize inanıyorum. Tüm meclisime ve şahsıma göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha, teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.